Kaubamärk
Kaubamärk
Disainilahendus
Disainilahendus
Patent
Patent
Õigusteenused
PASLAUGOS
Kaubamärk
Kaubamärk
Disainilahendus
Disainilahendus
Patent
Patent
Juridiskie pakalpojumi
PASLAUGOS
Juriidilised konsultatsioonid
Juriidilised konsultatsioonid
Autoriõiguse ja sellega kaasnevate õiguste teenused
Autoriõiguse ja sellega kaasnevate õiguste teenused
Kaubamärgi, disainilahenduste ja leiutiste alased vaidlused
Kaubamärgi, disainilahenduste ja leiutiste alased vaidlused
ATPAKAĻ
Autoriõiguse ja sellega kaasnevate õiguste teenused
Miks kaitsta autoriõigust ja sellega seotud õigusi?
RAHALINE KASU
Rahalist kasu on alati tagatud, sest autoriõiguse või sellega kaasnevate õigustega kaitstud teose kasutamise eest tuleb maksta rahalist tasu. Oma õigusi kaitsmata võib autor või õiguste valdaja kaotada olulise osa oma sissetulekust.
KAITSE
Kaitsete oma teose või muu objekti autoriõiguste omastamise eest. Teose kasutamisel tuleb alati nimetada selle seaduslik autor.
MAINE
Isikud, kes muudavad teie teost ebaseaduslikult, võivad moonutada selle terviklikkust, kahjustades sellega autori nime ja mainet.
Metida
Esimene konsultatsioon tasuta
Meie intellektuaalomandispetsialistid vastavad kõigile teie küsimustele!
Autoriõiguse ja sellega kaasnevate õiguste teenused
Konsultatsioonid autoriõiguse ja sellega kaasnevate õiguste kaitse ja strateegia väljatöötamise alal
Autori- ja autoriõigusega kaasnevate õiguste lepingute koostamine
Arvutiprogrammide ja andmebaaside kaitse alane nõustamine
Klientide esindamine läbirääkimistel, õigusvaidlustes, kollektiivse halduse institutsioonides ja muudes asutustes autoriõiguste ja sellega kaasnevate õiguste kehtivuse ja rikkumise üle
Autoriõigustega kaasnevad õigused
Mis on autoriõigustega kaasnevad õigused?

Autoriõigustega kaasnevad õigused on esitajate, fonogrammitootjate, ringhäälinguorganisatsioonide, audiovisuaalsete teoste (filmide) esmasalvestiste tootjate õigused, mis tagavad nende rahaliste ja esitajate puhul moraalsete huvide kaitse. Autoriõigustega kaasnevate õiguste objektiks võib olla nii otseesitus, kui ka andmekandjale salvestatud teose esitus, fonogramm, kui ka audiovisuaalse teose (filmi) esmasalvestus, ringhäälinguorganisatsiooni raadio- ja telesaade.

Varalised ja mittevaralised õigused

Autoriõigustega kaasnevad varalised õigused on majanduslikku laadi – need annavad ainuõiguse lubada või keelata teoste, fonogrammide, saadete, audiovisuaalsete teoste (filmide) esitust. Need õigused annavad nende valdajatele ka võimaluse saada nimetatud objektide kasutamise korral hüvitist.

Mittevaralised autoriõigustega kaasnevad õigused kehtivad ainult esitajatele – neil on õigus oma nimele, oma otseesinemisele või esituse salvestisele. See tähendab, et elava esituse või selle salvestuse kasutajad peavad nimetama esineja ning viimasel on õigus ka oma esituse puutumatusele.

Autoriõigustega kaasnevate õiguste kaitse tähtajad

Autoriõigustega kaasnevad õigused tekivad automaatselt, alates objekti õiguspärasest avaliku esitamise või avaldamise faktist. Nende õiguste säilitamise tähtaeg sõltub autoriõigustega kaasnevad õiguste subjektist – õiguste omajast. Kui autoriõigustega kaasnevad õigused kuuluvad esitajatele, on nende isiklikud mittevaralised õigused kaitstud tähtajatult ning varalised autoriõigustega kaasnevad õigused kehtivad 50 aastat esitamise päevast arvates. Fonogrammitootjate õigused kehtivad 50 aastat alates salvestamise kuupäevast. Ringhäälinguorganisatsioonide samaaegsed õigused kehtivad 50 aastat alates saate esimesest avalikust edastamisest, olenemata sellest, kuidas edastamine toimus. Audiovisuaalse teose (filmi) esmasalvestuse tootjate õigused kehtivad 50 aastat alates salvestamise kuupäevast.

Mis on autoriõigused?

Autoriõigused on ainuõigused teostele, mis tulenevad teose loomise hetkest. Selleks, et inimese loodud objekt võetaks autoriõiguse kaitse alla, peab tegemist olema originaalse kirjandus-, teadus- või kunstiteosega, mis on väljendatud mingil objektiivsel kujul. Autoriõigus kaitseb teoseid, kuid mitte ideid, meetodeid ega protseduure. Need õigused võivad tõhusalt kaitsta autori majanduslikke, loomingulisi ja õiguslikke huve.

Metida
Varalised autoriõigused

Autoriõigused koosnevad varalistest ja isiklikest mittevaralistest autoriõigustest loodud teosele. Varalised autoriõigused on majandusliku iseloomuga – need annavad autorile õiguse kontrollida oma teose igasugust kasutamist ning tagavad ka võimaluse saada sellise kasutamise eest autoritasu. Teost saab kasutada mitmel viisil – tõlkida, avaldada, reprodutseerida, levitada, kohandada, avalikult näidata, avalikult esitada või avalikult välja kuulutada jne. Autoriõiguse omanik võib lubada või keelata teistel oma teose ülaltoodud viisidel kasutada. Samuti on autoril õigus oma teost käsutada – anda oma õigused teosele või selle osale üle teistele isikutele.

Autoriõiguste kaitse tähtajad

Autoriõigus on seadusega kaitstud kogu autori eluaja ja veel 70 aastat pärast tema surma, samas kui autori isiklikud mittevaralised õigused on Poola territooriumil kaitstud tähtajatult. Omandiõigusi võib pärida testamendi või kohaliku seaduse alusel. Pärast seaduses sätestatud autorite varaliste õiguste kehtivusaja lõppemist jätkab seda autoriõiguste kaitset valitsuse poolt volitatud institutsioon – Kultuuriministeerium.

Isiklikud mittevaralised autoriõigused

Autori isiklikud mittevaralised õigused määratlevad autori nime, maine, au jms mittemateriaalsed aspektid. Autori isiklikud mittevaralised õigused on õigused autori nimele, tema mainimisele, autori teose puutumatusele ning teose muutmise keeld teistele isikutele.

 

Autoriõiguste registreerimine tema teosele ei ole kohustuslik. Kui teos vastab eelnimetatud autoriõiguse objekti nõuetele, omandab selle teose autor autori varalised ja mittevaralised õigused teose loomise hetkest.

Millal on vaja nende teoste kasutamiseks autori luba?

Nõuded autori loa saamiseks tema intellektuaalomandi kasutamiseks ei kehti sel juhul, kui teost kritiseeritakse, tsiteeritakse või kui jagatakse teose linki, mis on kõigile vabalt kättesaadav veebilehel. Teose kasutamiseks ei ole autori luba vaja ka siis, kui sellest või selle teose põhjal luuakse karikatuur või paroodia. See kehtib ka digiruumi nn „meemide“ kohta – viimased kuuluvad paroodia žanri ja neid loovad isikud ei pea hankima teose kasutamiseks autori luba. Kõigil muudel juhtudel on autori õigused kaitstud ja intellektuaalomandi kasutamine ilma autori loata on keelatud.

Kas on küsimusi?

Pakume abi teile huvi pakkuvates küsimustes


    Mes su Jumis susisieksime!

      Meie veebisait kasutab küpsiseid, et parandada seda veebisaiti, pakkuda paremaid ja personaalsemaid teenuseid. Kui olete nõus, klõpsake “Nõustun”. Kui te ei nõustu, ei pane me teie seadmesse küpsiseid. Mõned veebilehe funktsioonid ei pruugi siiski korralikult või üldse toimida. Lisateavet isikuandmete töötlemise, küpsiste, nendega kogutud andmete ja teie õiguste kohta leiate meie privaatsuspoliitikast.